Use code SAVE15 to get 15% off on everything. Promo ends soon.
George Caleb Bingham

George Caleb Bingham

Missouri, USA

George Caleb Bingham (ur. 20 marca 1811 w Franklin (Missouri), zm. 7 lipca 1879 w Kansas City) - amerykański malarz należący do artystów pejzażowych nurtu luminizmu.
Urodził się jako jeden z siedmiu dzieci Henry Vest Bingham i Mary Amend. Był samoukiem. W 1838 roku wyjechał do Filadelfii a następnie do Nowego Jorku, gdzie poznawał malarstwo Wiliama Mounta. Początkowo malował sceny z życia zwykłych ludzi. Wówczas powstał cykl obrazów z przewoźnikami z rzeki Missouri. Swoje prace wystawiał w National Academy of Design. Dzieła zostały zauważone przez krytykę. W 1845 roku American Art Union zakupiła cztery dzieła artysty m.in. Handlarze futer na Missouri Pod koniec lat 40. Bingham malował obrazy o tematyce politycznej. Przedstawiał amerykanów podczas wyborów, ich zachowania i reakcje. W 1856 roku Wyjechał do Europy, do Düsseldorfu, gdzie studiował malarstwo. Po powrocie do Stanów zajął się polityką w miasteczku Missouri.
Dzięki politycznym zainteresowaniom nawiązał kontakty z politykami z Waszyngtonu. Wykonał wiele portretów kongresmenów. Należał do partii Wigów. W czasie wojny secesyjnej walczył po stronie Unii, będąc adiutantem generała.

polish POLSKIenglish ENGLISH
EURGBPPLNUSD